Kim jestem

Gotowanie to dla mnie pasja i codzienność – nie wyobrażam sobie dnia bez patelni, garnków, próbowania i wąchania potraw… W kuchni moja wyobraźnia jest nieograniczona. Kocham gotować dla innych, dzielić się jedzeniem, próbować wszystkiego i udowadniać, że gotowanie jest łatwe. Nie uznaję wiosny bez rabarbaru, świąt wielkanocnych bez żuru a śniadania bez ukochanej owsianki. Zapraszam Cię do mojej kuchni, bądź moim gościem w kuchni Kohersena.

Każdego dnia gotuję dla ludzi – są potrawy szybkie, proste i te, które wymagają czasu i cierpliwości. W kuchni ważny jest sprzęt – pomaga. Wybrałam wielofunkcyjnego robota kuchennego marki Kohersen Mycook. Często jadam potrawy gotowane na parze. Są zdrowe i szybkie. Dobrze zmiksowane pesto to pomysł na szybki obiad. Sezonowe kremy, musy z warzyw i owoców są pyszne każdego dnia o każdej porze – mój robot pomaga mi realizować pomysły każdego dnia.

W swojej kuchni stawiam na sezonowość i oryginalne połączenia. Ponieważ wiecznie się spieszę i mam sporo obowiązków, lubię szybką ale zdrową kuchnię. Prowadzę kulinarne zajęcia dla dzieci, warsztaty i eventy. Nie wyobrażam sobie dnia bez zdrowego śniadania – interesuję się dietetyką. Dostałam się do finałowej 14-stki III edycji programu „MasterChef”. Pierwsze kroki w profesjonalnej gastronomii stawiałam w jednej z lepszych hotelowych restauracji w Polsce. Gotowałam dla gości European Arabian Horse Festival 2015. W maju 2016 zostałam zaproszona przez Ambasadę RP w Abu Dhabi, aby podczas Polish Gourmet Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przygotować swoje autorskie menu na uroczystej Gala Dinner.

                                           Sylwia Chrzanowska